The Ford Trophy 2021-22 TV Rights, Schedule, All Team Squads, Prediction, And More

commercial

2021-22 will be the 51st season of the List A cricket tournament that is scheduled in New Zealand and will start from next month, which is November. Check the live stream, TV rights, schedule and squads for the 2021-22 Ford Trophy.

The first match will be played at Cobham Oval (New) in Whangarei, and you will see many teams participating in the match and doing their best to win the title. So let's take a look at the full details on the 2021-22 Ford Trophy 2021-22 TV rights, schedule, all team rosters, prediction and more.

The Ford Trophy 2021-22 Live Streaming & TV Rights

For all cricket fans, you can watch the 2021-22 Ford Trophy live stream or New Zealand national and international cricket live stream on Spark Sports and NZC official.

In this broadcast, you can watch live broadcast of all men's and women's matches. There is also a live broadcast at https://scoring.nzc.nz/ where all the live broadcast will take place. So make sure you watch all the matches live.

The Ford Trophy 2021-22 Live Stream

2021-22 Ford Trophy Schedule

Date Equipment Coincide Hour Campus
November 29, 2020 Auckland vs Knights of the North 1st match 03:00 AM PST (November 29) | 10:00 PM GMT (November 28) | 11:00 a.m. M. Local Cobham Oval (new), Whangarei
Central districts vs Otago 2nd match 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Pukekura Park, New Plymouth
Wellington vs Canterbury 3rd party 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Hagley Oval, Christchurch
December 1, 2020 Auckland vs Knights of the North Fourth match 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Cobham Oval (new), Whangarei
Central districts vs Otago 5th party 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Pukekura Park, New Plymouth
Wellington vs Canterbury 6th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Mainpower Oval, Rangiora
December 6, 2020 Auckland vs Otago 7th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Eden Park, Auckland
Canterbury vs Knights of the North Eighth match 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Hagley Oval, Christchurch
Wellington vs central districts 9th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Fitzherbert Park, Palmerston North
December 8, 2020 Auckland vs Otago 10th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Eden Park, Auckland
Canterbury vs Knights of the North 11th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Hagley Oval, Christchurch
Wellington vs central districts 12th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Fitzherbert Park, Palmerston North
December 13, 2020 Canterbury vs Central Districts 13th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Pukekura Park, New Plymouth
Otago vs Knights of the North 14th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local University Oval, Dunedin
Auckland vs Wellington 15th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Eden Park, Auckland
December 15, 2020 Canterbury vs Central Districts Match 16 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Pukekura Park, New Plymouth
Otago vs Knights of the North 17th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local University Oval, Dunedin
Auckland vs Wellington Match 18 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Eden Park, Auckland
February 19, 2021 Wellington vs Knights of the North Match 19 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Basin Reserve, Wellington
Auckland vs central districts 20th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Eden Park, Auckland
Otago vs Canterbury 21st game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Queenstown Event Center, Queenstown
February 21, 2021 Wellington vs Knights of the North 22nd game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Basin Reserve, Wellington
Auckland vs central districts Match 23 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Eden Park, Auckland
Otago vs Canterbury Match 24 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Queenstown Event Center, Queenstown
February 26, 2021 Wellington vs Otago Match 25 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Basin Reserve, Wellington
Knights of the North vs Central Districts 26th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Seddon Park, Hamilton
Auckland vs Canterbury 27th game 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Mainpower Oval, Rangiora
February 28, 2021 Wellington vs Otago Match 28 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Basin Reserve, Wellington
Knights of the North vs Central Districts Match 29 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Seddon Park, Hamilton
Auckland vs Canterbury Match 30 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Mainpower Oval, Rangiora
March 3, 2021 Final Elimination 31st match 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Unannounced
March 5, 2021 Final Match 32 03:00 AM PST | 10:00 PM GMT | 11:00 a.m. M. Local Unannounced

All the teams

According to the current situation, there are six teams that are going to participate in the Ford Trophy, the whole team has not come out yet, but the teams are theirs, so stay tuned with us and check below for the following teams.

  1. Wellington: LR Johns, AT Fletcher, JJNP Bhula, MG Bracewell, TM Johnson, FJ Colson, JD Gibson, PF Younghusband, FH Allen, IG McPeake, MW Snedden, HK Bennett, BV Sears, JW Hartshorn
  2. Auckland: GK Beghin, MJ Guptill, C Munro, WT O'Donnell, RR O'Donnell, BJ Horne, BP Rodden, SM Solia, RD Harrison, WER Somerville, DK Ferns, LJ Delport, OMR Pringle, BG Lister, RM ter Braak
  3. Cantebury: JCT Boyle, CJ Bowes, KJ McClure, HM Nicholls, TM Lortan, CE McConchie, TWM Latham, HB Shipley, LJ Carter, TD Astle, CD Fletcher, MW Hay, TF van Woerkom, SB Davey, MJ Hay, WSA Williams, MJ Henry, FW Sheat, EJ Nuttall
  4. Knights of the North: JA Raval, KD Clarke, B Popli, HR Cooper, BJ Watling, DG Brownlie, AP Devcich, PD Bocock, BR Hampton, A Verma, JM Gibson, N Wagner, JG Walker, FL Walker, MJ Fisher, BG Randell,
  5. Central districts: GH Worker, BS Smith, BL Wiggins, BD Schmulian, D Cleaver, TC Bruce, JA Clarkson, CK Leopard, JFA Field, JR Lennox, SHA Rance, LR Dudding, RL Toole
  6. Otago: HD Rutherford, M Renwick, NT Broom, NF Kelly, JL Finnie, AK Kitchen, MJG Rippon, JA Duffy, NG Smith, T Muller, AW McKenzie, MB Bacon, MD Rae, DN Phillips, JD Mckay

Prediction and many more

As the matches have not started yet, we cannot predict anything, but it is said that all the teams have equally strong members and are working hard and doing their best to win the title.

And we never know which teams will turn out the best, so stay on our page and don't forget to watch the upcoming matches.